سازمان خدماتی
​​​​​​​ایده آل دوربین / تعمیرگاه مرکزی دوربین 

اجمالی بر تاریخچه عکس و عکاسی

بیش از دو قرن از اولین عکس تاریخ که به اصطبل و کبوترخانه نامگذاری شده بود می‌گذرد. در این دو قرن صنعت عکس و هنر عکاسی روز به روز در حال پیشرفت بوده است. اولین دوربین عکاسی که رسماً به ایران وارد شد در زمان قاجار بود که از این دستگاه بیشتر به عنوان تفریح استفاده می‌شد تا اهداف مهمتر و کاربرد‌ی‌تر اما از همان دوره عکس‌های خوبی هم بجا مانده است که به واسطه‌‌ی آن می‌توان تا حدی با فرهنگ آن دوران آشنا شد و حتی به پرتره‌ی چند تن از بزرگان آن زمان دست‌ یافت.
از آن پس هم علم عکاسی در ایران پیشرفت کرد و هم صنعت عکاسی، در این دوران ، عکس‌‌های منحصر به فرد زیادی منتشر شد، عکس‌هایی که در زمینه‌ی سیاست ،‌ خبر ، پرتره ، جامعه شناسی ، صنعت مد و تاریخ نگاری سهم بسزایی داشتند تا جایی که در رشته‌های هنر سوم (هنرهای ترسیمی) جایگاهش را پیدا کرد. اما دو تأثیر از اثرات شگرفت عکس ، بیشترین تغییر را در جامعه‌ی بشریت داشته است که در ادامه به آن‌ها بپرداخته‌ایم:
 
عکس و تأثیر گذاری اجتماعی آن
گاهی فقط یک عکس می‌تواند عمیق‌ترین تحولات را در بیننده رقم بزند. گاهی فقط با یک نیم نگاه به یک عکس ،   می‌توان موضوعی را تا آخر عمر در ضمیر ناخودآگاه بیننده نهادینه کرد.  عکس‌های تأثیر گذار زیادی تا کنون نمایش داده شده است که گاهی برخی آن‌ها برای سال‌ها جاودانه شده‌اند.  عکس‌هایی که تأثیر جنگ را در فقر انسان‌ها نشان می‌دهد به طوری که آن را حتی پس از گذشت چند دهه درک می‌کنیم و یا عکس‌هایی که تأثیر فقر را در زندگی امروزی بشریت به نمایش گذاشته است به طوری که برخی از آن‌ها جرقه‌ی تشکیل حزب‌ها و گروه‌های بزرگ مختلفی را رقم زده اند.

 
 

تأثیر عکس و عکاسی در اقتصاد جهانی

به دلیل همین تأثیر گذاری عمیق عکس‌هاست که استفاده از آن ، سال‌هاست که در تبلیغات امری عادی شده است. تبلیغات مبتنی بر عکس در حال حاضر پر طرفدارترین شیوه‌ی تبلیغات است پس صنعت و اشتغال و رونق اقتصادی و درآمدزایی نوین نیز به نوعی مرهون عکس و عکاسی پیشرفته‌ی امروزی است. ترغیب مردم به خرید کالاهایی،  که مورد استفاده‌ی شخصیت‌های معروف و محبوبشان در سینما و ورزش است،  ایجاد اشتیاق برای خرید یک لباس ، ایجاد حس لذت در خرید یک نوشیدنی ، تحریک حس تنوع طلبی با خرید یک وسیله‌ی تزئینی ، و ... همه و همه نتیجه‌ی تبلیغاتی است که فقط با یک عکس به جامعه منتقل شده است.

امروزه فروشگاه‌های اینترنتی ، برای نمایش کالاهای خود از پشت ویترین مونیتور رایانه و گوشی هوشمند شما نیاز به عکاسی صنعتی در سطح حرفه‌ای دارد چرا که در این شیوه‌ی فروش ، هرچه کالا زیباتر به نظر برسد فروشش آسان‌تر می‌شود.

 
تأثیر عکس در دنیای امروزی

دنیای امروزی دنیایی مبتنی بر تصاویر است ، عکس‌های تبلیغاتی، عکس‌های خبری، عکس‌های هنری ، عکس‌های پرتره و تمامی عکس‌های دیگری که هر روزه با آن سرو کار داریم خود مبین همین امر است که ذائقه‌ی عمومی مردم به دیدن ،‌ ثبت و ذخیره‌ی عکس‌ها گرایش پیدا کرده است. با پیشرفت تکنولوژی ، انتقال و نگهداری و نمایش و تغییر عکس‌‌ها بسیار راحت‌تر از سابق اعمال می‌شود و همین امر تأثیر بسیار زیادی در گسترشِ نفوذِ استفاده ازعکس در زندگی تمامی اقشار جهان داشته است.

از طرفی استفاده از همین عکس‌ها نیز به دلیل شکسته شدن برخی از حریم‌های اجتماعی و خانوادگی ، بستر سوء استفاده ، جرم و بزه را بیشتر کرده است که این جنبه با وجود منفی بودن اما همچنان در مقایسه با فضایل عکس ، بسیار ناچیز و بی‌مقدار می‌نمایند.

عوامل فوق موجب شده است که تأثیر عکس در این دوره بیشتر از هر دوره‌ی دیگری باشد ، فضای مجازی و دنیای اینترنت و بخصوص ارتباطاتِ جمعیِ مجازی که تحت وب نیز ، مزید بر علت شده‌اند که هر کسی از هر قشری ، فقیر ،غنی ، کوچک ، بزرگ ، پیر ، جوان ؛ و زن و مرد با عکس و عکاسی عجین شوند.

به دلیل دسترسی آسان به عکاسی با موبایل و همچنین وجود اپلیکیشن های مبتنی بر عکس مثل اینستاگرام و اسنپ چت موجب شده که حتی کودکان کم سن  نیز بتوانند به راحتعی عکاسی کرده و عکس های خود را به اشتراک بگذارند و طبیعتاً با پیشرفت روز به روز تکنولوژی ، این سادگی در دسترسی و همچنین کیفیت تصاویر آن نیز بیشتر  خواهد شد.
.

 
انواع رشته‌های عکاسی

عکاسی بسته به زمینه‌ای که در آن عکس گرفته می‌شود به دسته‌ها و رشته‌های مختلفی تقسیم می‌شود که در هر کدام از آنها نیاز به تجهیزات عکاسی خاص خودش را دارد، برخی نیاز به لنزهایی با زوم بالا دارند و برخی نیاز به دوربین‌‌هایی دارند که خاصیت ویژه‌ای داشته باشند (مثل ضد آب بودن دوربین) ، برخی بسیار ساده‌اند و هر کسی قادر به انجامش است اما دسته‌ای دیگر ممکن است به حدی دشوار باشد که فقط عده‌ی معدودی بتوانند آن را انجام دهند (مثل عکاسی زیر آب‌های اقیانوس) ما در ادامه چند رشته، از معروف‌ترین رشته‌های عکاسی را نام برده ایم که در آینده و در همین سایت به تک تک آنها به تفضیل خواهیم پرداخت:

1- عکاسی منظره  2- عکاسی معماری 3- عکاسی آزاد 4- عکاسی از اشیاء 5- عکاسی هنرهای زیبا 6- عکاسی حیات وحش 7- عکاسی زیر آب 8- عکاسی دریا 9- عکاسی ابرها 10- عکاسی در سفر 11- عکاسی پرتره 12- عکاسی مستند 13- عکاسی خیابانی 14- عکاسی ورزشی 15- عکاسی از آتش 16- عکاسی ماکرو 17- عکاسی هوایی 18- عکاسی از غذا 19- عکاسی نجوم 20- عکاسی از بچه‌ها 21- عکاسی سیاه و سفید 22- عکاسی شب
 
 
آموزش و آموزشگاه عکاسی
حالا که عکس و عکاسی تا این حد در لایه لایه‌ی زندگی اجتماعی رسوخ کرده است ، چگونه می‌توان از آن در جهت پیشرفت‌های شخصی و اجتماعی بهره گرفت؟ مثلاً چگونه می‌توان از عکس در بهبود تجارت‌های خرد و شخصی استفاده‌‌ی بهینه کرد؟
در پاسخ به سؤالات فوق باید گفت که در عکاسی همانند دیگر هنرهای موجود ،‌ هرچقدر نتیجه‌ی کار منحصرتر و زیباتر باشد توجه افراد  بیشتری را به خود جلب خواهد کرد و اشخاص بیشتری با آن اثر ارتباط برقرار خواهند نمود و همین مورد باعث می‌شود که عکس ارائه شده در راستای هر زمینه‌‌ای گرفته شده و تولید شده باشد،  باعث شکوفایی آن زمینه‌ی خاص می‌شود.
به همین دلیل است سیاستمداران در زمان انتخابات ، برای هر عکس انتخاباتی خود هزینه و انرژی بسیاری صرف می‌‌‌کنند و از بهترین عکاسان را بهره می‌گیرند. یا شرکت ‌های بزرگ با هزینه‌های گزاف اقدام به تهیه‌ی عکس‌های تبلیغاتی و هوشمندانه‌ای می‌کنند تا در تیراژ انبوه از آن استفاده کنند ، پس برای پیشرفت‌های شخصی و اجتماعی لازم است بتوانیم عکس‌های زیبایی خلق کنیم که از نظر بیننده مطلوب و به یاد ماندنی باشد. اما چطور چنین عکس‌هایی بگیریم، از کجا شروع کنیم ،‌ آیا گرفتن عکس خوب قاعده‌ی خاصی دارد؟
هنر عکاسی همانند دیگر هنرهای موجود هم وجهه‌ی احساسی دارد وهم وجهه‌ی علمی و آکادمیک. پس یک عکاس هم باید قریحه‌ی عکاسی داشته باشد و هم باید علوم پایه‌ای و استاندارد آن را بیاموزد. به جرأت می‌توان گفت قریحه‌ی عکاسی را همگان کم و بیش دارند، هر کسی که زیبایی را درک کند می‌تواند یک عکس زیبا نیز بگیرد و فقط کافیست که بتواند این زیبایی را در زمینه‌ی تخصصی یک رشته عکاسی از رشته‌هایی که پیشتر معرفی شد به کار بندد.
بخش علمی و آکادمیک عکاسی نیز بسیار مهم است که دلیل این اهمیت، ارتباط مستقیمی است که آموزه‌های یک مربی و آموزشگاه با میزان پیشرفت و ارتقای کیفیت عکس‌های آموزش بیننده دارد. به دلیل چنین اهمیت زیادی لازم دیدیم که در خصوص آموزشگاه عکاسی بیشتر بنویسیم:
 

اساتید عکاسی ، آموزشگاه عکاسی
آموزشگاه عکاسی مهمترین بستری است که یک عکاس طالب پیشرفت باید در انتخابش دقت و وسواس به خرج دهد. یک آموزشگاه خوب عکاسانی را پرورش می‌دهد که به راحتی در هر شرایطی بتوانند آنچه که در فکر دارند به روی تصویر منتقل کنند ، لازمه تشکیل چنین آموزشگاهی هم برخورداری از تجهیزات مدرن و به روز است و هم وسایل کمک آموزشی مناسب ، چنین آموزشگاهی باید از بهترین اساتید با علم روز برای آموزش عکاسی استفاده کند.

با توجه به پیشرفت لحظه‌ای در دنیای عکاسی ، اساتیدی مناسب آموزش به عکاسان جدید و جویای نام می‌باشند که خودشان از این پیشرفت دنیای عکاسی جا نمانده باشند و از جدیدترین تکنولوژی‌های موجود و جدیدترین ادوات موجود آگاهی داشته باشند.

در ایران آموزشگاه‌های زیادی جهت آموزش عکاسی تأسیس شده‌اند ، تعدادی از این آموزشگاه‌ها همچنان مشغول جذب هنرجو هستند اما متأسفانه تعدادی دیگر پس از اینکه مدت کوتاهی از فعالیتشان می‌گذشت مجبور به تعطیلی آن شدند.

با توجه به پراکندگی آموزشگاه‌های مطلوب و عدم آگاهی عکاسان از وجود چنین آموزشگاه‌هایی نمایندگی کانن ، نیکون و سونی در ایران ( ایده‌آل دوربین ) اقدام به تأسیس مجهزترین آموزشگاه عکاسی در ایران نموده است. این آموزشگاه در ساختمان اصلی شرکت ایده آل قرار دارد.
 
آموزشگاه عکاسی ایده آل دوربین و آموزش عکاسی رایگان:
آموزشگاه عکاسی ایده آل دوربین از سال 1394 رسماً فعالیت خود را آغاز نمود، این مرکز جهت ارتقای سطح دانش عکاسی عموم، اقدام به برگزاری دو جلسه کلاس آموزش عکاسی رایگان برای تمام اشخاصی نمود که دوربین عکاسی خود را با گارانتی شرکت ایده‌آل دوربین خریداری کرده بودند. این آموزشگاه در ابتدا در ساختمان آلومینیوم تهران با امکانات محدود برگزار می‌شد اما با استقبال چشمگیری که از این طرح رایگان شد، به مرور امکانات این آموزشگاه نیز افزوده شده و به تدریج و به درخواست هنرجویان، علاوه برکلاس‌های رایگان، کلاس‌های تخصصی مشمول هزینه نیز افزوده شد. کلاس‌های تخصصی شامل کلاس‌های ، آموزش عکاسی تخصصی و نورپردازی آتلیه، آموزش عکاسی و نورپردازی در فضای باز، آموزش اصول عکاسی پرتره، آموزش اصول ژست و پوزیشن عکاسی ، آشنایی با انواع سبکهای نورپردازی بود.

دیری نپایید که این کلاس‌ها نیز همچون کلاس‌های رایگان با استقبال زیادی روبرو شد و به همین دلیل ، مدیریت نمایندگی کانن ، نیکون و سونی در ایران (جناب آقای عمران قاسمی) تصمیم بر گسترش این آموزشگاه گرفتند و به همین دلیل ، کلاس‌های آموزشگاه عکاسی از ساختمان آلومینیوم به ساختمان اصلی نمایندگی کانن در ایران منتقل شد تا علاوه بر گسترش زیرساخت‌‌ها و تجهیزات  آموزشی، رشته‌های آموزشی مرتبط با عکاسی نیز در این آموزشگاه افزایش یابد.
 


در حال حاضر این مرکز علاوه بر کلاس‌های رایگان عکاسی و آموزش کار با دوربین‌های حرفه‌ای و نیمه ‌حرفه‌ای کانن و نیکون و سونی و کلاس‌های تخصصی نورپردازی و فضای باز و پرتره و ... که پیشتر بیان گردید، اقدام به راه اندازی آموزش رشته‌های عکاسی صنعتی و تبلیغاتی ، آموزش عکاسی طبیعت ، آموزش عکاسی ماکرو ، آموزش عکاسی با موبایل ، آموزش ادیت عکس با فتوشاپ و ریتاچ عکس‌های پرتره و از همه مهمتر اقدام به تولید مجموعه فیلم‌های آموزش کار با دوربین‌های جدید به صورت رایگان و در شبکه‌های مجازی شرکت نموده است.

البته آموزش کار با دوربین‌های DSLR را به دلیل گستردگی منوها و کاربرد بسیار زیاد آن‌ها نمی‌توان به صورت جزء به جزء و کامل به آموزش آنها پرداخت لذا این مجموعه با تولید فایل‌های PDF راهنمای کار با دوربین‌های عکاسی به زبان فارسی قدم بزرگی در راستای آموزش عکاسی در ایران برداشته است.
این دفترچه‌های راهنمای فارسی کار با دوربین‌ها بدون توقف در حال ترجمه شدن هستند به طوری که حتی قبل از ورود یک مدل از هر کدام از برندهای کانن ، نیکون و سونی ، از قبل دفترچه‌های فارسی آن در دسترس خواهد بود.

از اقدامات مطلوب آموزشگاه عکاسی ایده آل دوربین ، برگزاری ورکشاپ‌هایی است که در شهرهای بزرگی چون تهران اصفهان ، یزد و ...  می‌باشد که این ورکشاپ ها مطابق برنامه‌ای که از قبل تعیین شده است به زودی در تمامی شهرهای بزرگ ایران برگزار خواهد شد. این ورکشاپ ها بسته به نوع درخواست عکاسان هر شهر ، در زمینه‌های متفاوتی همچون ، پرتره، ژست ، نورپردازی و ... خواهد بود.

شیوه‌ی ثبت نام در ورکشاپ های آموزش عکاسی به این صورت است که متقاضیان فرم مخصوص درخواست برگزاری ورکشاپ در سایت را تکمیل می‌کنند و پس رسیدن ، تعداد متقاضیان به حد نصاب تعریف شده، زمان و محل برگزاری ورکشاپ به درخواست کنندگان اطلاع داده می‌شود.

مدیریت و ما پرسنل نمایندگی کانن ، نیکون و سونی ( ایده آل دوربین ) امیدواریم که بتوانیم با دریافت نظرات و پیشنهادات شما عزیزان ، آموزشگاه عکاسی ایده آل دوربین را روز به روز غنی‌تر و پربارتر نماییم تا هم شرایط آموزش عکاسی با فن‌آوری روز برای هنرجویان عزیز در سراسر ایران سهل شود و هم یک مرکز مشخص و تأیید شده برای آموزش عکاسی در ایران به نحو احسن در ایران فعال باشد، تا آموزش جدیدترین علوم و دانش عکاسی به همراه متدهای نوینی که در جهان گسترش پیدا می‌کنند نیز در کوتاه‌ترین زمان ممکن به هنرجویان منتقل شوند