سازمان خدماتی
​​​​​​​ایده آل دوربین / تعمیرگاه مرکزی دوربین 

​​​تعمیر لنز کانن

تعمیر لنز کانن سال‌هاست که در تعمیرگاه مرکزی دوربین به عنوان یکی از رشته‌های کاری بسیار مهم در حال انجام است. دوربین کانن یکی از پرفروش‌ترین برندهای موجود در ایران است و به تبع آن لنز کانن هم به عنوان یک لنز پرفروش در بازار عکاسی مطرح است. تعمیر لنز کانن یک فن بسیار پیچیده و حساسی است و از تعمیر دوربین کانن سخت‌تر بوده و هر کسی حتی تعمیرکاران خبره‌ی دوربین‌های عکاسی کانن نیز نمی‌توانند به راحتی سیستم پیچیده‌ی آن را درک کنند و به همین دلیل همیشه تعداد تعمیرکاران لنز کانن کمتر از تعمیرکاران دوربین کانن است.
 
تعمیر لنز کانن و روند دریافت تا تحویل آن در تعمیرگاه مرکزی دوربین:

تعمیر لنز کانن در تعمیرگاه مرکزی دوربین به عنوان یک رده‌ی کاری مستقل معرفی شده است. این رده‌ی کاری با وجودی که وابسته به بخش تعمیر دوربین عکاسی است ما به دلیل اینکه تخصص، تجهیزات و مدیریت مجزا احتیاج دارد ، یک رده‌ی کاری مستقل معرفی شده است.

تعمیرگاه مرکزی ایده‌آل به عنوان مرکز رسمی و نمایندگی کانن در ایران معرفی شده است. این تعمیرگاه که بزرگترین تعمیرگاه دوربین در خاورمیانه است دارای بخش‌های اداری و فنی گوناگونی است که هربخش در خصوص تعمیر لنز کانن به نوعی سهیم هستند که در ادامه به هر بخش می‌پردازیم,الف) پذیرش :

پذیرش لنزهای کانن ، جهت تعمیر در تعمیرگاه لنز کانن ، در این بخش انجام می‌شوند. لنزهای کانن به هر دلیلی که خراب شده باشند برای رفع خرابی و تعمیر به این بخش هدایت می‌شوند ، در این بخش ابتدا مشخصات اولیه‌ی مدل لنز کانن و مشخصات آورنده‌ی لنز کانن توسط اپراتور ثبت می‌گردد . اپراتور وقتی مشخصات لنز تعمیری کانن را در اتوماسیون اداری ثبت نمود ، آن را به کارشناس فنی اول جهت تعیین نوع و شدت خرابی یا خرابی‌ها ارسال می‌کند.

ب) کارشناس فنی اول:

کارشناس فنی اول در تعمیر لنز کانن ، ابتدا آن لنز را با دوربین‌های مختلف بررسی می‌کند و تمامی ایرادهای پیدا و نهان لنز را لیست می‌‌نماید. کارشناس فنی اول در این لیست معین می‌کند که مثلا ،‌ فلان لنز به کندی فوکوس خودکار را انجام می‌دهد و این مورد به دلیل ضعف موتور فوکوس است و به همین دلیل برای تعمیر لنز کانن مذکور بایستی موتور فوکوس و رینگ فوکوس تعویض شود. پس از درج نظر کارشناس فنی اول ، لنز تعمیری به دست کارشناس تعمیر لنز کانن می‌رود و گزارش آن  به بخش تأمین قطعات ارجاع می‌شود تا برای تعمیر لنز کانن مورد نظر قطعات مورد نیاز تأمین گردد.


ج) تأمین قطعات:

بخش تأمین قطعات بر اساس گزارش کارشناس فنی اول قطعات مورد نیاز را از انبار لوازم یدکی و قطعات لنز کانن تأمین می‌کند و در بسته‌های ضد ضربه و ضد آب مخصوص به همراه گزارش مذکور به دست کارشناس تعمیر لنز کانن می‌رساند.

د) انبار قطعات:

انبار قطعات در تعمیرگاه مرکزی دوربین ، داری بخش‌های مختلفی است که در هر بخش،  قطعات یک برند از تجهیزات عکاسی در آن است ، بخشی که به تعمیر لنز کانن اختصاص دارد،‌ به دلیل وجود قطعات زیاد در این برند، بخش قطعات تعمیر لنز کانن بزرگترین بخش انبار قطعات، در تعمیرگاه مرکزی دوربین است. این انبار تمام قطعات خود را به واسطه‌ی نمایندگی شرکت ایده آل دوربین از خود کمپانی کانن به صورت اورجینال وارد می‌کند و به همین دلیل است که تمامی موارد اعم از تعمیر لنز کانن و یا تعمیر دوربین کانن در تعمیرگاه مرکزی با 3 ماه گارانتی تعمیر در بخش تعمیر شده به صاحب دوربین و یا لنز کانن تحویل می‌گردد.

هـ ) کارشناس تعمیر:

کارشناس تعمیر لنز کانن ، پس از بررسی اولیه و باز کردن لنز ، اقدام به تعمیر آن بر اساس گزارش کارشناس فنی اول می‌نماید و مثلاً موتور فوکوس و رینگ فوکوس را در آن لنز مورد نظر تعویض می‌کند و در صورتی که مشکل برطرف شده بود آن را به کارشناس فنی نهایی تحویل می‌نماید. گاهی ممکن است


ی ) کارشناس فنی نهایی:

نقش کارشناس فنی نهایی در تعمیر لنز کانن کنترل کیفیت تعمیر و چک کردن نهایی آن است . این کارشناس بار دیگر لنز را با دوربین‌‌های دیگری چک و کنترل می‌کند و در صورتی که هیچگونه ایرادی در آن مشاهده نکرد ، آن را برای تحویل به مشتری به بخش تحویل کالا ارسال می‌کند.

و ) تحویل کالا:

در قسمت تحویل کالا بسته به این که لنز کانن تعمیر شده در تهران باشد یا در شهرستان ، دو شیوه‌ی مدیریتی مختلف اعمال می‌شود، اگر آن تعمیر لنز کانن برای تهران انجام گرفته باشد ، بخش تحویل کالا با صاحب لنز کانن تماس می‌گیرد و او را به برای گرفتن لنز تعمیر شده کانن به شرکت دعوت می‌نماید و در صورتی که فرد دارای کارت VIP باشد ، لنز تعمیر شده کانن را با پیک رایگان برای صاحب دوربین ارسال می‌نماید. اما در صورتی که تعمیر لنز کانن برای شهرستان باشد ، بخش تحویل کالا ، پس از تماس با صاحب لنز کانن جهت هماهنگی‌های اولیه،  آن لنز تعمیر شده کانن را در بسته‌های مناسب و توسط شرکت‌های حمل و نقل بین شهری مانند پست و تیپاکس به صاحب دوربین باز پس می‌فرستد.

تعمیر لنز کانن و نقش ساختار آن در روند تعمیرات

تعمیر لنز کانن ارتباط مستقیمی با با ساختار آن دارد. لنز‌های کانن ساختار متفاوتی دارند ، که به تبع این تفاوت ساختار، هم قیمت لنز نو و کار کرده‌ی آن متفاوت است و هم درصورتی که نیاز به تعمیر داشته باشند قسمت تعمیر لنز کانن نیز به واسطه‌ی این تفاوت ساختار ،‌ متفاوت خواهد بود.

لنزهای کانن در گروه‌های لنز تله ، لنز ماکرو ، لنز زوم ، لنز واید و لنزهای پرایم دسته بندی می‌شوند که شرایط تعمیر در هر کدام از آن‌ها را در ادامه آورده ایم:

تعمیر لنز تله کانن ( Canon tele lense ):
لنزهای تله کانن، معمولاً برای بزرگنمایی بیشتر سوژه استفاده می‌شود ، این لنزها در عکاسی طبیعت و عکاسی حیات وحش کاربرد زیادی دارند. از نظر فیزیکی ، لنزهای بزرگی هستند که بسته به میزان تله‌ بودنشان ، اندازه‌های آنها نیز بزرگ و بزرگ‌ترمی‌شود، لازمه‌ی لنزهایی با تله‌ی بالا ،‌ وجود عدسیهایی است که با یک مهندسی متفاوت و به روز و همچنین لنزهایی خاص تولید شده باشند. لرزشگیری بالا در لنزهای تله باید حتماً رعایت شوند و مهندسی این لرزشگیری و لوازم به کار رفته برای اعمال این لرزشگیری نیز بسیار خاص و گرانقیمت خواهند بود در نتیجه،  تأمین این قطعات نیز برای  تعمیر لنز کانن از نوع تله ، گران تمام خواهد شد. پس برای تعمیر لنز Canon از نوع تله معمولا هزینه‌های گزافی لازم است.

تعمیر لنز ماکرو کانن ( Canon macro lens ):
لنزهای ماکرو کانن مخصوص عکسبرداری از سوژه‌ها و اشیاء و حشرات ریز و کوچک است. ساختار این لنز به گونه‌ای که به لنز اجازه می‌دهد که به سوژه بسیار بسیار زیاد نزدیک شود،‌ این لنز کانن نیز به مثابه لنز‌های تله Canon هم از نظر متریال به کار رفته شده و هم از نظر نوع مهندسی اعمال شده در سطح بالایی قرار دارند. تعمیر لنز ماکرو Canon نیز به دلیل همین ساختار و مهندسی و هزینه‌ی بالای متریال اولیه ، بسیار سنگین خواهد بود.
 

تعمیر لنز واید کانن ( Canon wide lens ):
لنزهای واید برای عکسبرداری یک لوکیشن عریض در یک فریم می‌باشد، این لنز نیز بسته به نام مدل ،  هم گرانقیمت دارد هم ارزان قیمت ، پس تعمیر لنز کانن در رده‌ی واید نیز هم ارزان قیمت است و هم گرانقیمت. لنز واید کانن به دلیل اهمیتی که در عکاسی‌های معماری ، طبیعت و مجالس دارد نیز با وجود گران بودن طرفدار بسیاری دارد و به همان نسبت نیز تعمیر لنز CANON واید نیز زیاد است.

تعمیر لنز پرایم کانن ( Prime lens   Canon):
لنزهای پرایم لنزهایی هستند که فقط یک فوکال دارند که چنین لنزهایی می‌توانند در هر یک از سه بخش لنزهای تله ، ماکرو و واید باشند، چنین لنزهایی برای عکاسی‌های خاص استفاده می‌شوند ، برای مثال لنز پرایم 50میلیمتر بهترین لنز برای عکاسی پرتره است لنزهای پرایم پیچیدگی زیادی ندارند اما باز هم بسته به قیمت خود لنز ممکن است هزینه‌ی تعمیر لنز کانن در رده‌ی پرایم ارزان باشد یا هزینه‌ی زیادی ببرد.

تعمیر لنز زوم کانن ( Canon Zoom lens ):
لنزهای زوم کانن به نوعی ارزان‌ترین هزینه‌های تعمیر لنز را در تعمیرگاه‌های لنز کانن دارند. دلیل این ارزان‌تر بودن هم این است که به دلیل کثرت لنز‌های زوم،  هم می‌توان در بین آن‌ها لنزهای کم قیمت‌تر پیدا کرد ، و هم لوازم تعمیری و قطعات اورجینال بیشتری برای این گروه لنز‌های کانن وجود دارد. لنزهای زوم کاربردی عمومی دارند و بیشترین تقاضای خرید در لنزهای کانن مربوط به لنزهای زوم است.
در لنزهای زوم که ممکن است (واید باشد یا تله یا ماکرو) بیشتر از یک فوکال دارند و به همین دلیل طیف گسترده‌ای از حالت واید تا حالت تله را می‌تواند در خود داشته باشد و این گستردگی در انتخاب زاویه‌ی دید ،‌ موجب بازار پسندی و فروش بیشتر آن می‌شود که در نتیجه به نسبت فروش بالا،  خرابی این لنز نیز نسبت به دیگر لنزها زیاد خواهد بود. تعمیر لنز زوم کانن در تعمیرگاه مرکزی دوربین ،‌ دارای بزرگترین بخش تعمیرات لنز در بین دیگر دسته‌های لنز کانن می‌باشد.
 
هزینه تعمیر لنز CANON
هزینه‌ تعمیر لنز Canon همانطور که پیشتر بیان شد ، بسیار متفاوت است. این تفاوت می‌‌تواند دلایل بسیاری داشته باشد که یکی از آن‌ها ساختار متفاوت لنزها به دلیل گروه‌های عدسی و ساختار مهندسی و قطعات به کار رفته در آن است . موارد دیگری که تعیین هزینه‌ی تعمیر لنز کانن دخیل هستند عبارتند از:

نوع خرابی لنز Canon :  
خرابی در لنزهای کانن بیشتر به دلیل ضربه خوردگی است، لنزها به دلیل اینکه در عکاسی بسیار پرکاربرد هستند بیشتر از خود دوربین در آستانه‌ی خطر قرار دارند. لنز دوربین‌ کانن کامپکت با کوچکترین فشار یا ضربه‌‌ای به سرعت آسیب دیده و خراب می‌شود و به همین دلیل تعمیر لنز کانن کامپکت بیشترین آمار خرابی لنز دوربین عکاسی در بین دیگر برندهاست. بعد از لنز کانن کامپکت ، لنزهای زوم کانن دچار آسیب دیدگی می‌شوند و تعمیر لنز کانن در رده‌ی زوم علاوه بر فروش بالا به این دلیل دچار خرابی می‌شود که قشر زیادی از استفاده کنندگان این رده‌ی لنز کانن را افرادی تشکیل می‌دهند که به تازگی وارد دنیای عکاسی شده اند و عموماً از بایدها و نبایدهای نگهداری آن اطلاع زیادی ندارند.
بعد از ضربه خوردگی ، بیشترین موردی که برای تعمیر لنز کانن در تعمیرگاه مرکزی ثبت شده است، آب خوردگی و خرابی ناشی از رطوبت می‌باشد. آب چه کم باشد چه زیاد ،‌ چه به صورت قطرات ریز باران به روی لنز ریخته باشد و چه لنز در آب افتاده باشد، چه به صورت مایع درونش نفوذ کرده باشد و چه به صورت بخار ... در همه شرایط دشمن شماره یک لنز می‌باشد. عموم لنزها در مقابل آب هیچ استقامتی ندارند و به راحتی در مقابل آن آسیب می‌بیندد. در مقوله‌ی هزینه‌ی تعمیر لنز کانن وقتی که این لنز در آب می‌افتد حتی بسته نوع شوری یا شیرینی آب میزان هزینه تعمیر لنز کانن متفاوت می‌گردد زیرا آب شور علاوه بر عدسی‌ها بر روی برد اصلی لنز و تک تک اتصالات نیز تأثیر می‌گذارد.

شدت خرابی لنز  Canon:
شدت خرابی نیز از عوامل مهم در تعیین هزینه تعمیر لنز کانن می‌‌باشد ، فرض کنیم دو لنز کانن یکسان هر دو سوار بر روی دوربین و هر دو به دلیل چپ شدن سه پایه و سقوط دوربین و لنز به همراه سه پایه برای تعمیر به تعمیرگاه مرکزی دوربین و لنز ایده آل آورده شده باشند ، با اینکه هر دو لنز از یک مدل هستند اما لنزی که به روی دوربین سنگین‌تر سوار شده باشد بیشتر آسیب خواهد دید، لنزی که به روی سه پایه‌ای با ارتفاع بیشتر قرار داده شده باشد ، بیشتر آسیب خواهد دید ، آن لنز Canon که به بستر سفت تر سقوط کند بیشتر آسیب خواهد دید و این آسیب به دلیل شدت وارده بیشتر ممکن است بجای یک قسمت از لنز کانن به چندین بخش از آن  لنز آسیب برساند.
 
قطعه‌ی خراب شده در لنز  Canon:
قطعات در لنزهای مختلف قیمت‌های متفاوت دارند، برخی از عدسی های یک لنز گرانقیمت‌تر از عدسی‌های دیگر همین لنز می‌باشند ، برخی از مدارهای استفاده شده در یک لنز بسیار گران‌تر از مدارهای دیگر همین لنز هستند. پس تعمیر لنز کانن بسته به نوع قطعه‌ای که تعویض یا تعمیر شده است متغیر است.

مدت زمان مورد نیاز برای تعمیر لنز  Canon: مدت زمان نیاز برای تعمیر لنز کانن در بین لنزهای مختلف و حتی گاهی در بین لنزهایی از یک مدل کانن با هم متفاوت است ، گاهی اتفاق می‌افتد که خرابی یک لنز به دلیل وجود یک ایراد خانوادگی در آن لنز است و در انبار تعمیرگاه مرکزی دوربین و لنز ایده‌آل دوربین همیشه قطعات مورد نیاز ، برای تعمیر چنین لنزهایی وجود دارد  ،‌ پس تعمیر لنز کانن با این شرایط به دلیل اینکه به تعداد زیاد انجام می‌شود و تعمیرکار لنز کانن به دلیل تکرار و تمرین در آن به مهارت بسیار بسیار بالایی رسیده است و نیازی به عیب‌یابی ندارد  و همچنین به دلیل اینکه قطعه‌ی مورد نیاز تعمیر این لنز کانن همیشه در دسترس است ، تعمیر چنین لنزهایی در کمترین مدت زمان ممکن صورت می‌گیرد و لنز کانن به سرعت تعمیر شده و به صاحبش باز پس داده می‌شود ، اما فرض کنید لنزی به دلیل اتصال داخلی مدارات به واسطه‌ی نفوذ آب شور آسیب دیده باشد، در این صورت لازم است که تعمیرکار تک تک مدارات را باز کرده و سلامتی آن‌ها را جداگانه بررسی کند و پس از یافتن مدارات معیوب اقدام به تعمیر آن لنز کانن نماید که در این صورت تعمیر این لنز هم مدت زمان بیشتری را نیاز دارد و هم انرژی زیادی از تعمیرکار می‌گیرد که بالتبع تعمیر چنین لنزی هزینه‌ی بیشتری خواهد داشت.
 
تعمیر لنز کانن خود را به دلالان و افراد غیر متخصص نسپارید ، فقط تعمیرگاه مرکزی دوربین و لنز ایده‌آل در این زمینه قدمت و قدرت دارد.