سازمان خدماتی
​​​​​​​ایده آل دوربین / تعمیرگاه مرکزی دوربین 

​تست سلامت دوربین عکاسی

تست سلامت دوربین عکاسی یکی از مهمترین خدمات سازمان خدماتی تعمیرگاه مرکزی دوربین / ایده آل دوربین است که به صورت رایگان در اختیار هنرمندان عکاس و تصویر بردار قرار می گیرد .

این تست در زمان خرید دوربین و لنز و به خصوص در زمان خرید دوربین عکاسی دست دوم و کارکرده اهمیت فوق العاده بیشتری پیدا می کند زیرا خریداران محترم دوربین ؛ اطلاعات کافی در مورد سابقه و تارخچه دوربین مورد نظر خود را به دست آورده و به خوبی با وضعیت این دوربین در گذشته ؛ حال و آینده ؛ مطلع می شوند. 

در ادامه فهرستی از امور قابل انجام در زمان تست سلامت دوربین عکاسی و فیلمبرداری در این سازمان را مورد اشاره قرار می دهیم .

مرحله اول

برای بررسی بافت ها ؛ الگوها ؛ تنوع رنگ و دقت دوربین در به دست آوردن کنتراست ها ؛ ما عکس هایی را در شرایط تابش نور تنگستن به دست می آوریم . همچنین در زیر نور HMI در حالت تنظیمات وایت بالانس Daylight  ، ما یک سری اهداف آزمایشی می گیریم تا تعیین کنیم دوربین چگونه با چالش های مهم کیفیت تصویر مانند نویز ، باز تولید دقیق رنگ و رزولوشن تصویر؛ برخورد می کند.

 برای ارزیابی عملکرد دوربین ، زمان انجام کارهای معمول ، مانند روشن کردن و عکسبرداری از تصویر اول و اینکه با چه سرعتی می تواند دو عکس را پشت سر هم بگیرد ، به مقداری زمان برای بررسی و تجزیه و تحلیل دوربین توسط کارشناسان و متخصصات تعمیر دوربین در این مجموعه نیاز داریم .

تجزیه و تحلیل کیفیت تصویر و نتایج آزمون عملکرد ما با هم ترکیب می شوند و اساس ارزیابی کلی ما از توانایی دوربین و چگونگی مقاومت در برابر شرایط کاری سخت ؛ در غالب یک گزارش آماده می گردد .
تست های کیفیت تصویر

بر اساس قوانین فیزیکی موجود در عکاسی ؛ به دست آوردن یک تصویر که کهملا بدون نویز باشد ؛ امری غیر ممکن است . در تنظیمات ISO بالاتر نسبت به تنظیمات ISO کمتر امکان تولید نویز بیشتری وجود دارد. همچنین ، هرچه اندازه فیزیکی یک سنسور بزرگتر باشد (نه تعداد پیکسل ها) ، یک سنسور معمولاً کمتر در معرض نویز است.

متغیرهای متعدد دیگر بر چگونگی تشکیل نویز در تصاویر دوربین های عکاسی دیجیتال تأثیر می گذارند ، از جمله این عوامل به عناصر اپتیک دوربین و قابلیت های پردازش داخلی دوربین می توان اشاره نمود .
 
برای ارزیابی میزان نویز تولید شده توسط دوربین ، ما با گرفتن تصاویر هدف X-Rite Munsell Color Checker Chart  با استفاده از نور HMI  در تنظیمات وایت بالانس Daylight و  در هر یک از تنظیمات ISO که دوربین شما پشتیبانی می کند ، شروع به عکاسی و تست عملکرد دوربین می کنیم. تنظیم وایت بالانس  دوربین بر اساس تنظیم روی نور روز یا دستی باید صورت پذیرد.

سپس ما تصاویر را با استفاده از نرم افزار Imatest تجزیه و تحلیل می نماییم  تا میزان بازتولید رنگ و لومینانس دوربین را به طور قابل ارزیابی ارزیابی کنیم. تصاویر در کمترین حالت از  فشرده سازی JPEG و در بالاترین وضوح تصویر قابل دستیابی با دوربین ثبت می شوند. تنظیماتی مانند وضوح ، کنتراست و حالت اشباع رنگ بر روی پیش فرض های دوربین تنظیم می شوند.

آزمون توانایی بازتولید رنگ

اگر چه رنگ های به دست آمده در تصویر یک دوربین را در مرحله ویرایش با نرم افزار  می توان به صورت دقیق تنظیم نمود ، اما این کار به صرف زمان زیادی برای ویرایش با نرم افزار نیاز داشته و از سرعت عمل عکاس می کاهد .

معمولا باید با دوربین بتوان رنگ های موجود در صحنه را به صورت دقیق به دست آورد و به خصوص در شرایطی که به ارسال سریع تصاویر از دوربین به شبکه های اجتماعی نیاز است و یا در شرایطی که تصاویر دوربین برای چاپ ارسال می شوند ؛ این نکته دارای اهمیت بسیار زیادی خواهد بود. تست بازتولید رنگ دوربین ؛ این موارد را مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهد .

برای ارزیابی اینکه دوربین چگونه می تواند رنگ های دقیق را بازتولید کند ، ما با استفاده از نور HMI در حالت تنظیمات وایت بالانس نور روز ، تصاویری از نمودار هدف X-Rite Munsell ColorChecker ضبط می کنیم. تنظیمات ISO دوربین روی 100 یا نزدیک به 100 و یا در پایین ترین مقدار حساسیت قابل پشتیبانی در دوربین قرار  می دهیم .

در مرحله بعد ؛ تصاویر گرفته شده را با استفاده از نرم افزار Imatest تجزیه و تحلیل تصویر می کنیم تا بر اساس فضای استاندارد sRGB ، توانایی بازتولید رنگ این دوربین را  به درستی را بسنجیم. تصاویر در کمترین حالت از تنظیمات فشرده سازی JPEG و در بالاترین وضوح تصویری دوربین ثبت می شوند. تنظیماتی مانند وضوح ، کنتراست و اشباع بر روی پیش فرض های دوربین تنظیم می شوند.
تست وضوح تصویر ( رزولوشن )

رزولوشن بالقوه یک تصویر مستقیماً تحت تأثیر کیفیت و رزولوشن سنسور دوربینی است که تصویر را ضبط می کند. با این حال ، چندین متغیر دیگر بر وضوح کلی عکس های دیجیتالی تاثیرگذارند که از جمله آنها به کیفیت اپتیکال دوربین و قابلیت های یکپارچه پس از پردازش می توان اشاره نمود.

برای ارزیابی اینکه آیا دوربین  شما به خوبی می تواند تصاویری  با وضوح ایجاد کند ، ما در مرکز تعمیر دوربین تحت شرایط نور  HMI در تطابق با کلوین نور روز ، روی کمترین ISO دوربین و در تنظیمات وایت بالانس خودکار ، تصاویری از هدف تست ISO  را ضبط می کنیم و سپس تصاویر را با استفاده از نرم افزار Imatest تجزیه و تحلیل می کنیم.

تصاویر در کمترین تنظیمات فشرده سازی JPEG و در بالاترین وضوح تصویر دوربین ثبت می شوند. تنظیماتی مانند وضوح ، کنتراست و اشباع بر روی پیش فرض های دوربین تنظیم می شوند.

آزمایش اضافی

تمام تست های ذکر شده در این بخش با استفاده از صحنه ثابت آزمایشگاه های ایده آل دوربین که از اشیایی با طیف گسترده ای از رنگ ها ، بافت ها و خصوصیات بازتابنده تشکیل شده اند ، انجام می شوند. تمام تصاویر آزمایشی با استفاده از رزولوشن تصویر اصلی دوربین و حالت نوردهی اتوماتیک آن ثبت می شوند (بسته به واحد ، با استفاده از حالت برنامه ، اولویت اتوماتیک یا دیافراگم). بزرگنمایی دیجیتال برای همه عکسهای آزمایشی خاموش است.

به استثنای تست هایی که به طور خاص از فلاش داخلی دوربین استفاده می کنند ، تمام آزمایشات دیگر با خاموش بودن فلاش دوربین انجام می شود. علاوه بر این ، به جز آزمایشاتی که از فلاش داخلی دوربین استفاده می کنند ، تمام تصاویر آزمایشی تحت نور ، استودیو تنگستن کنترل شده و متعادل کننده رنگ  ثبت می شوند. اگر یک دوربین شامل ویژگی های خاصی مانند لنز با زاویه دید سوپر واید یا تنظیمات ISO بسیار بالا باشد ، در صورت لزوم آزمایشات بیشتری را از این ویژگی ها انجام می دهیم.
اگر یک دوربین فایل را به صورت غیر فشرده ذخیره می کند ، ما از سه حالت مختلف تنظیمات  وایت بالانس برای به دست آوردن تصاویر آزمایشگاهی استفاده می کنیم :
تراز سفیدی خودکار
وایت بالانس دستی
تعادل رنگ سفید برای تنگستن یا نورهای رشته ای

تمام تصاویر آزمایشی با استفاده از رزولوشن تصویر اصلی دوربین و حالت نوردهی اتوماتیک آن ثبت می شوند (بسته به واحد ، با استفاده از حالت برنامه ، اولویت اتوماتیک یا دیافراگم). بزرگنمایی دیجیتال برای همه عکسهای آزمایشی خاموش است. به استثنای تست هایی که به طور خاص از فلاش داخلی دوربین استفاده می کنند ، تمام آزمایشات دیگر با خاموش بودن فلاش دوربین انجام می شود. علاوه بر این ، به جز آزمایشاتی که از فلاش داخلی دوربین استفاده می کنند ، تمام تصاویر آزمایشی تحت نور ، استودیو تنگستن کنترل شده و متعادل کننده رنگ  ثبت می شوند.

ما کیفیت تصاویر آزمایشی را به لحاظ دامنه دینامیکی ، دامنه تونالیته رنگ ، نوردهی مناسب ، باز تولید دقیق و اشباع رنگ ، جزئیات تصویر در خایلایت ها  و سایه ، دقت تعادل رنگ سفید ، رزولوشن تصویر و میزان اعوجاج لنز ارزیابی می کنیم. ما همچنین به دنبال مشکلات معمولی هستیم که در تصاویر دوربین های دیجیتال بوجود می آیند ، از جمله این موارد ؛ مقدار نویز تصویر ، انحراف رنگی (حاشیه ای) ، و همچنین افت کیفیت ناشی از فشرده سازی ، را مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهیم
 
علاوه بر تصاویر آزمایشی گرفته شده در آزمایشگاه خود ، در هر دو محیط داخلی و خارجی عکس های دیگری می گیریم. از صحنه ها در موقعیت های مختلف نوری عکس گرفته می شود و تصاویری را ضبط می کنیم که دربرگیرنده تنوع رنگ ، کنتراست ، الگوها و سطح نور متفاوت می باشند. ما همچنین تصاویری از افراد با رنگ پوست متنوع ، چه با فلاش و چه بدون آن ، ثبت می کنیم.

آزمون زمان اولین شات

این تست اندازه گیری می کند که دوربین بعد از روشن شدن به چه میزان در سریعترین زمان می تواند اولین عکس خود را ثبت کند. ما ابتدا سریعترین راه برای عکس گرفتن را پس از شروع کار دوربین تعیین می کنیم. به عنوان مثال ، با برخی از دوربین ها ، می توانید در حین روشن کردن شاتر را پایین نگه دارید ، و به محض آماده شدن به طور خودکار عکس گرفته می شود. برخی از دوربین ها تا زمانی که به مرحله خاصی از روند روشن شدن خود نرسند ، فشار شاتر را ثبت نمی کنند.
 
تست سریعترین زمان شات به شات

این مجموعه آزمایش بلافاصله پس از گرفتن عکس اول ، سرعت گرفتن یک عکس دوم در دوربین شما را  اندازه گیری می کند. ما دوربین را روی یک تایمر دیجیتال متمرکز نموده ، حالت بزرگنمایی و زوم لنز را در وسط محدوده کانونی آن تنظیم نموده و نمایشگر LCD دوربین را روشن می کنیم و از بالاترین رزولوشن داخلی دوربین برای ثبت این تست استفاده می کنیم.
 
ما چهار نسخه مختلف از این آزمون را انجام می دهیم:

یک سناریوی معمولی که از بالاترین کیفیت تنظیمات تصویر فشرده استفاده می کند
استفاده از کمترین حالت فشرده سازی تصاویر و بالاترین رزولوشن دوربین
در صورت وجود ، استفاده از تنظیمات فرمت TIFF
استفاده از فرمت RAW
در هر یک از این سناریو ها ما عکاسی متوالی پر سرعت و کم سرعت را در تکرار های مختلف انجام می دهیم .

تست سلامت دوربین عکاسی یکی از مهمترین خدمات سازمان خدماتی تعمیرگاه مرکزی دوربین / ایده آل دوربین است که به صورت رایگان در اختیار هنرمندان عکاس و تصویر بردار قرار می گیرد .

این تست در زمان خرید دوربین و لنز و به خصوص در زمان خرید دوربین عکاسی دست دوم و کارکرده اهمیت فوق العاده بیشتری پیدا می کند زیرا خریداران محترم دوربین ؛ اطلاعات کافی در مورد سابقه و تارخچه دوربین مورد نظر خود را به دست آورده و به خوبی با وضعیت این دوربین در گذشته ؛ حال و آینده ؛ مطلع می شوند.