پیام های خطا در دوربین کانن و نیکون

کد خطاهای دوربین کانن و نیکون

خرابی دوربین های عکاسی ، چه در کانن و چه در نیکون نشانه‌ی عدم کارکرد یک بخش از سیستم مکانیکی یا الکترونیکی دوربین است که قطعاً برای رفع این ایراد هر چقدر اطلاعات بیشتری از علت خرابی داشته باشیم سهولت در امر تعمیر دوربین بیشتر می‌‌شود و تعمیرکار دوربین کانن یا نیکون ، راحت‌تر به قطعه‌ی معیوب رسیده و آن را تعمیر یا تعویض می‌کند. در این مقاله سعی کرده‌ایم شماره‌ی کاملی از کلیه‌ی خطاهای موجود این دو برند بزرگ دنیای عکاسی را برایتان لیست کنیم.

 

کدهای خطای دوربین نیکون:

در این مقوله، به وضوح می‌توان گفت که تعمیر دوربین کانن بسیار ساده‌تر از تعمیر دوربین نیکون می‌باشد ، چراکه در زمان خرابی ,  و تعمیر دوربین نیکون ، ما فقط با سه نوع خطا ( ارور –  ERROR ERR ) مواجه هستیم

خطای اول که به نام ارور سی‌ اچ اِی (  CHA ERR )  معروف شده است ، وجود یک ایراد در ارتباط گیری با کارت حافظه را بیان می‌کند، این ایراد پیشتر در دوربین D70  نیکون زیاد دیده میشد. ایراد‌هایی که مشمول خطای CHA می‌شوند عبارتند از : پر بودن کارت حافظه ، خراب بودن کارت حافظه ، عدم فرمت درست در کارت حافظه ، قفل بودن کلید لاک کارت حافظه ، خرابی کارت خوان دوربین ، پس اگر شما دوربین نیکون دارید و این خطا را دیدید مطمئن باشید که به احتمال زیاد کارت حافظه‌ی شما ایراد دارد اما اگر با تعویض کارت حافظه این ایراد همچنان به قوه‌ی خود باقی بود مشکل از کارت خوان است و باید دوربین را به نمایندگی تعمیر دوربین کانن ( ایده آل دوربین / تعمیرگاه مرکزی دوربین ) ارسال نمایید.

 

خطای دومی که در دوربین‌های نیکون شاهد هستیم ، در واقع یک خطای جامع و کلی است و این دوربین هر نوع  ایراد در نیکون را به صورت ERR ( ارور - Error ) نمایش می‌دهد. پس در این صورت کاربر فقط متوجه می‌شود که دوربینش یک مشکلی دارد اما اینکه چه مشکلی دارد را فقط تعمیرکار دوربین نیکون پس از باز کردن آن متوجه می‌شود.

 

خطای سوم دوربین نیکون خطای FEE می‌باشد‌، این خطا ، فقط در صورتی که از لنز قدیمی استفاده کنیم ، ممکن است که بروز نماید.

 

اگر با دوربین نیکون عکاسی میکنید ممکنه گاهی با اروری به نام ارور FEE مواجه بشید. و در این حالت امکان عکاسی نخواهید داشت. اگر علت عکس نگرفتن دوربین نیکون برای شما تبدیل به سوال شده ، دقیقا این مقاله رو برای رفع کردن مشکل شما نوشتم

 

همانطور که میدانید در روی لنزهای قدیمی علاوه بر رینگ فوکوس و رینگ زوم (در صورتی که لنز زوم باشد) رینگ دیگری نیز وجود دارد که به آن  رینگ دیافراگم (aperture ring)  می‌گویند. وظیفه‌ی این رینگ همان‌طور که از نامش پیداست تنظیم دیافراگم به صورت دستی است . وجود این رینگ در لنز‌های قدیمی بسیار مفید بود چرا که در بسیاری از دوربین‌های آن دوره ، بدنه‌ی دوربین قدرت تعیین دیافراگم را نداشتند و رینگ دیافراگم روی لنز این دوربین‌ها راه حل خوبی محسوب می‌شد.

اما امروزه با پیشرفته شدن بدنه‌ی دوربین ‌ها ، نه تنها دیگر این رینگ کارایی سابق خود را ندارد، که استفاده از این لنزها برای دوربین‌های جدید نیز موجب بروز خطای FEE نیز می‌شود. دلیل بروز این خطا نیز درست است ، چون دوربین قصد دارد دیافراگم را از داخل بدنه تنظیم نمایند و اگر کاربر آن را دستی تغییر دهد دوربین با این خطا جلوی کاربر را خواهد گرفت.

راهکار: اگر تمایل به استفاده از لنزهای قدیمی را دارید اما در عین حال می‌خواهید از شر خطای FEE نیز خلاص شوید چاره کار به صورت زیر است .

الف) عدد دیافراگم را روی بالاترین عدد موجود در بدنه‌ی لنز قرار دهید. (کوچکترین روزنه‌ی دیافراگم)

ب) در روی لنز یک کلید جهت قفل دیافراگم تعبیه شده ، آن را فعال کنید

د) دیگر دست به رینگ دیافراگم لنز نزنید و جهت تغییر دیافراگم فقط از بدنه‌ی دوربین استفاده کنید. در این صورت دیگر خطای FEE را نخواهید دید.

 

کدهای خطای دوربین کانن:

همان طور که پیشتر گفته شد ، کدهای خطای دوربین کانن بسیار بیشتر از نیکون است و به همین دلیل وقتی کاربر با یک خطا مواجه می‌شود با استفاده از کد آن تقریباً می‌تواند متوجه شود که کدام بخش از دوربینش دچار اشکال شده است. در ادامه به برخی از متداول‌ترین کدهای خطا در دوربین‌های کانن و پرداخته ایم که در هرکدام نیز تا جایی که امکان داشته باشد راهکاری در خصوص رفع این مشکل بیان کرده‌ایم. در صورتی که هر نوع خطایی در دوربین کانن خود مشاهده نمودید که در لیست ذیل از آن نامی برده نشده بود می‌توانید به راحتی با شماره 1438 ( نمایندگی تعمیر دوربین کانن در ایران ) تماس بگیرید و از کارشناسان این مرکز کسب آگاهی نمایید.

 

کد خطا : Err 01

 

 

نوع ایراد : دلیل بروز این خطای 01 دوربین کانن ، وجود اشکال در کانکتورها و اتصالات لنز به بدنه دوربین است . همانطور که میدانید در دوربین های DSLR کانن دارای اتصالاتی فلزی است که وقتی یک لنز به روی آن بسته می شود این پایه‌های فلزی با پایه‌هایی که در روی لنز قرار دارد ارتباط برقرار کرده و از طریق آن‌ها دستورات بدنه‌ی دوربین مثل دستورات اتوفوکوس و زیرمجموعه‌های آن به لنز انتقال داده می‌شود و یا اطلاعات لنز مثل اندازه‌ی دیافراگم و یا سرعت شاتر و ... به بدنه دوربین منتقل می‌شود.

حال اگر به هر دلیلی این ارتباط به مشکل بخورد دوربین به روی نمایشگر خود خطای Err 01 را نمایش می‌دهد. این مشکل ارتباطی عموماً به دلیل وجود برخی کثیفی ها یا گرد و غبار به روی پایه‌های ارتباطی لنز (یا بدنه) بروز می‌کند.

 

راهکار: تمیز کردن پایه‌های اتصال در بدنه و در لنز با یک پارچه نرم ، خشک و تمیز. نکته‌ای که در این خصوص حائز اهمیت است این است که حتماً قبل از تمیز کردن پارچه را به یک رسانا تماس دهید تا الکتریسته‌های ساکن احتمالی آن خالی شود.

 

 

 

کدخطا: ERR 02

 

نوع ایراد : خطای 02 دوربین کانن در بین تعمیرکاران دوربین کانن به نام خطای کارتخوان نیز معروف است. دلیل نمایش این خطا وجود یک اشکال در کارت حافظه‌ی دوربین Canon و یا کارتخوان بدنه‌ی دوربین است. دلایل زیادی برای بروز چنین خطایی وجود دارد ، مثلا استفاده از کارت حافظه‌ی معیوب ، استفاده از خشاب تبدیل کننده‌ی کارت‌های mini SD بجای استفاده از یک کارت حافظه‌ی SD ، عدم اتصال درست بین کانکتورهای کارت حافظه و کارتخوان دوربین ، خرابی کارتخوان دوربین و ....

 

راهکار: ابتدا دوربین را خاموش کنید و سپس کارت حافظه را از داخل پورت آن خارج کرده و دوباره جا بزنید اگر مشکل برطرف نشد ، یک کارت حافظه‌ی دیگر که از سلامت آن مطمئن هستید را امتحان کنید ، اگر باز هم مشکل برطرف نشد ایراد قطعاً از کارتخوان است و برای تعمیر کارتخوان لازم است که دوربین به نمایندگی تعمیر دوربین و لنز کانن در ایران فرستاده شود.

 

کدخطا: ERR CF

 

نوع ایراد : خطای ERR CF مشخصاً به خرابی خود کارت اشاره دارد. به عبارت دیگر دوربین به شما اعلام می‌کند که کارت حافظه‌ی CF شما معیوب است ، کارت حافظه درست فرمت نشده است ، کارت حافظه در پورت خود به درستی قرار نگرفته است ، کارت حافظه برعکس و یا به زور جاخورده است.

راهکار: ابتدا کارت حافظه را فرمت کنید و دوباره در کارت‌خوان قرار دهید، در صورتی که مشکل رفع نشد یک کارت حافظه جدید که از سلامت آن اطمینان دارید در دوربین بگذارید. اگر باز هم همین خطا را دیدید به احتمال بسیار زیاد کارتخوان دچار اشکال شده است و باید برای تعمیر به نمایندگی تعمیر دوربین کانن در ایران ارسال گردد.

 

کدخطا: ERR 04

 

نوع ایراد : خطای 04 دوربین کانن به کاربر اعلام می‌کند که ظرفیت کارت حافظه ی شما تکمیل گردیده است و بر روی این کارت دیگر جایی برای ذخیره‌ی عکس جدید وجود ندارد. البته گاهی اوقات نیز دیده شده است که وقتی دوربین قادر به شناسایی کارت حافظه نباشد از چنین خطایی استفاده کند. اما عمدتاً دلیل نمایش ERR 04 همان پر شدن ظرفیت کارت حافظه است و به همین دلیل عموم عکاسان چنین خطایی را بارها دیده اند.

 

راهکار: فقط کافیست اطلاعات کارت حافظه را به یک دستگاه دیگر مثل گوشی‌های موبایل، تپلت ، لپتاب ، PC منتقل کرده و کارت حافظه‌ی خالی را دوباره درون دوربین قرار دهید. البته عکاسان حرفه‌ای در این خصوص چندین کارت حافظه‌ی خالی را به صورت آماده در پروژه‌های خود به همراه دارند تا پس از رویت این ارور بلافاصله و بدون فوت وقت کارت خالی بعدی را جایگزین کارت پر شده نمایند.

 

 

کدخطا: ERR 05

 

نوع ایراد : خطای 05 دوربین کانن مخصوص فلاش‌های بیرون جهنده است که اصلاحاً به آن‌ها فلاش‌های پاپ‌آپ می‌گویند. اگر به دلیل نوع عکسبرداری نیاز به استفاده از فلاش باشد و فلاش دوربین به هر دلیلی نتواند جهت انجام وظیفه از بدنه بیرون بیاید ، به روی نمایشگر دوربین خطای 05 نمایش داده می‌شود. این ایراد می‌تواند به واسطه وجود یک مانع باشد که این مانع جلوی بیرون آمدن فلاش را می‌گیرد وقتی فلاش نتواند از بدنه بیرون بیاید کل دوربین دچار نقصان شده و هیچ عمل دیگری را نمی‌تواند انجام دهد. پس شما با دیدن Err 05 بایستی فلاش دوربین را چک کنید و اگر دیدید فلاش درست عمل نمی‌کند از صحت خطا مطمئن شوید.

 

راهکار: بهترین راهکار برای این ارور دست نزدن به فلاش و خاموش کردن دوربین است، چرا که اگر کاربر بخواهد با فشاری غیر متعارف فلاش را به بیرون از بدنه هدایت کند ممکن است موجب شود آسیب بیشتری به آن برسد. پس بدون کوچکترین دستکاری ، فقط دوربین را خاموش کرده و بدنه‌ی دوربین کانن خود را جهت تعمیر به نمایندگی تعمیر Canon ارسال کنید. بهتر است قبل از ارسال یا مراجعه به تعمیرگاه مرکزی دوربین ابتدا با شماره 1438 تماس بگیرید.

 

کدخطا: ERR 06

نوع ایراد : خطای 06 دوربین کانن به دلیل وجود یک اختلال و یا ایراد در عملکرد Clean Image Sensor  یا   بخش تمیز کننده‌ی سنسور تصویر نمایش داده میشود. این سیستم جهت تمیز کردن حسگر دوربین کانن تعبیه شده است که کاربر با فعال کردن آن می‌تواند تا حد زیادی از آلودگی ها و گرد و غبار نفوذ کرده به سنسور را بکاهد. اما اگر به هر دلیلی این بخش از کار بیفتد ، در روی نمایشگر ERR 06 نمایش داده می‌شود که به این وسیله بروز اشکال به کاربر اعلام گردد.

 

راهکار: باز هم بهترین راهکار در این مورد ، عدم دستکاری دوربین است. سیستم Clean Image Sensor یک سیستم بسیار پیچیده است که تعمیر آن نیازمند تخصص و مهارت یک تعمیرکار حرفه‌ای دوربین کانن است ، پس بهتر است بدون هیچگونه دستکاری ، دوربین به تعمیرگاه مرکزی دوربین ( تنها نمایندگی تعمیر دوربین ) ارسال گردد تا متخصصان این مرکز اقدام به رفع اشکال آن نمایند.

 

کدخطا: ERR 10

 

نوع ایراد : خطای شماره 10 دوربین کانن در واقع یکی از مجموعه خطاهایی است که تنها در دوربین‌های نسبتاً پیشرفته‌تر نمایش داده می‌شود ، این گونه خطاها دامنه‌ی اعلام خرابی را کوچکتر کرده و به دلیل بروز ایراد به صورت تخصصی‌تری اقدام می‌کنند. این مجموعه‌ خطاها از سال 2007 میلادی به بعد بیشتر رایج شد و اتفاقاً بسیار هم کارآمد ظاهر شدند. ERR 10 اختصاصاً به مشکل عدم امکان ثبت اطلاعات بر روی کارت حافظه اشاره دارد و این به کاربر بیان می‌کند که دوربین قادر به نوشتن و انتقال هیچ فایلی به روی کارت حافظه نیست.

 

راهکار: در صورت بروز چنین خطایی بدیهی است که باید از یک کارت حافظه‌ی جدید استفاده کرد و اگر باز هم همین پیغام نمایش داده شد، دوربین را بایستی به تعمیرگاه مرکزی دوربین و نزد کارشناسان تعمیر دوربین Canon سپرد.

 

کدخطا: ERR 20

 

نوع ایراد : خطای شماره 20 در دوربین کانن بیانگر خرابی دوربین در یکی از قسمت‌های مکانیکی دوربین Canon است. دراین خطا نمی‌توان به درستی محل بخش مورد اشکال را دقیق دانست ، ممکن است ایراد در بخش آینه باشد یا شاتر یا دیافراگم و یا هر بخش مکانیکی دیگر اما دانستن آن نیز کمک زیادی برای رفع این اشکال به ما نخواهد کرد چرا که در هر حال یک کاربر معمولی قادر به رفع این ایراد نیست و بایستی یک تیم متخصص اقدام به بررسی و کشف ایراد نمایند.

 

راهکار: در صورت رویت خطای 20 بدون کوچکترین تأملی دوربین را به نمایندگی تعمیر دوربین و لنز کانن در ایران ( تعمیرگاه مرکزی دوربین ) ارسال کنید تا متخصصان این مجموعه مشکل پیش آمده را بر طرف کنند.

 

کدخطا: ERR 30

 

نوع ایراد : خطای 30 در دوربین Canon در میان عکاسان باتجربه به خطای شاتر معروف است. این خطا دقیقاً اعلام می‌کند که شاتر دوربین درست عمل نمی‌کند. بروز این ایراد می‌تواند به دلیل خرابی در بخش مکانیکی شاتر باشد و یا به دلیل وجود اشکال در بخش الکترونیکی و مدار و برد اصلی دوربین .

 

راهکار: در مورد خطای 30 هم راهکاری بجز تماس با 1438 و ارسال آن به تعمیرگاه مرکزی دوربین نمی‌توان پیشنهاد نمود.

 

کدخطا: ERR 40

 

 

نوع ایراد : خطای 40 در دوربین کانن مربوط به وجود اشکال در بخش تأمین انرژی دوربین می‌باشد. این خطا زمانی نمایش داده می‌شود که باتری دوربین معیوب باشد و توانایی انتقال درست انرژی را نداشته باشد. البته باید در نظر داشت که ضعیف بودن باتری موجب نمایش این خطا نمی‌شود و فقط خرابی باتری است که دلیل نمایش این خطا می‌باشد.

راهکار: در مورد خطای شماره 40 می‌توان با تعویض یک باتری نو و البته اورجینال این مشکل را برطرف کرد، البته تعمیر باتری نیز باعث رفع این خطا می‌شود. نمایندگی تعمیر دوربین کانن درهر دو زمینه می‌تواند به شما یاری برساند شما می‌توانید از فروشگاه ایده آل دوربین باتری اورجینال دوربین خود را خریداری کنید و یا در تعمیرگاه مرکزی دوربین اقدام به تعمیر باتری خود نمایید.

 

کد خطای Err 50 :

 

نوع ایراد : خطای 50 در دوربین‌های کانن نشاندهنده‌ی وجود یک اختلال در بخش الکترونیکی دوربین می‌باشد. به عبارت دیگر اگر در مدارهای الکترونیکی تداخل یا ارتباطی نادرست به وجود بیاید این پیغام نمایش داده می‌شود. اما محل دقیق تداخل یا خرابی در این پیام اصلاً مشخص نخواهد بود.

 

راهکار: ارسال به تعمیرگاه مرکزی دوربین ( نمایندگی تعمیر دوربین کانن در تهران - ایران)

 

کد خطای Err 80 :

 

نوع ایراد : خطای 80 در دوربین‌های کانن نشاندهنده‌ی این است که یک اختلال در مدار الکترونیکی و یا مدار تصویر وجود دارد. این اختلال گاهی به دلیل نارسایی باتری یا گریپ و گاهی نیز به دلیل خرابی مدار می‌باشد. دیده شده است که نفوذ رطوبت نیز گاهی چنین خطایی را در دوربین نمایان می‌سازد.

راهکار: این ایراد ممکن است ناشی از یک علت ساده و موقتی باشد که در روند عملکرد دوربین بروز کرده باشد که در این صورت فقط کافیست یکبار باطری را از دوربین خارج کرده و پس از چند ثانیه دوباره به درون بدنه‌ی دوربین کانن وارد کنید، معمولاً با راه اندازی دوباره‌ی دوربین این مشکل برطرف خواهد شد.

درصورتی با این شیوه مشکل برطرف نشد دیگر قطعات دوربین را نیز یکبار از بدنه جدا کرده و دوباره به آن وصل کنید ،‌ قطعاتی مثل لنز ، کارت حافظه ، فلاش یا ... و حتی در صورت امکان قطعات مشابه کاننی دیگر را برای امتحان به جای آنها، جایگزین کنید. برای مثال اگر برند لنز مورد استفاده سیگما بود بجای آن از خود برند کانن استفاده کنید. قبل از جایگزینی نیز کنتاکتورها را با یک پارچه ی نرم و خشک و تمیز یکبار تمیز کنید.

در مورد ارور 80 کانن به طور کلی می‌توان گفت که دلیل بروز آن اتصال دستگاه‌های جانبی است که با توجه به این امر می‌توان گفت:اتصالات USB، تریگرهای رادیویی ، اتصال سیم سنکرونیز فلاش و ... نیز جزء این اتصالات است و ممکن است موجب بروز این خطا گردد.اگر هیچکدام از روش‌های بالا نتوانستند مشکل را برطرف کنند پس مطمئناً ایراد از بورد اصلی دوربین است که بایستی آن را جهت تعمیر به نمایندگی تعمیر دوربین کانن ارسال نمود.

کد خطای Err 99 :

 

نوع ایراد : خطای 99 در دوربین کانن مربوط به قسمت خاصی نیست و بیشتر نشانگر این است که دوربین دارای یک نقص گردیده است . این نقص میتواند در هر بخشی از دوربین وجود داشته باشد چه در بورد اصلی دوربین و چه در مکانیک دوربین پس طبیعتاً اگر دو دوربین هر دو این خطا را نشان دادند، الزاماً هر دو یک ایراد ندارند و ممکن است یکی مشکل دیافراگم داشته باشد و دیگری مشکل مدار فلاش...

راهکار: پس اگر با این خطا مواجه شدید به هیچ عنوان دوربین را دستکاری نکنید و در اولین فرصت آن را به نمایندگی تعمیر دوربین کانن در تهران ارسال کنید.

 

 

۵
از ۵
۱۵ مشارکت کننده